Eesti Ekspress varjendis

Möödunud esmaspäeval külastas Valitsuse Varjendit Eesti Ekspress, kes tundis huvi meie tegemiste vastu.

Ajakirjanik Maris Sander kirjutab:

“MTÜ Valitsuse Varjend teeb korda ENSV tippjuhtkonna varjendi, mille pärl on Karl Vaino kabinet.

Hallide korrusmajade ja parkivate autode vahel puhub kõle tuul; ühe maja trepil õiendab naispolitseinik telefoni teel mingi vandaalitsejaga; elektriliini küljes kõigub tuule käes kaks paari spordijalanõusid.

Varjendi maapealseid sissepääse ega ventilatsiooniavasid ei pane siinses nõukamiljöös tähelegi.

Mis oligi selle rajamisel üks põhieesmärke. Et 1982. aastal ehitama hakatud varjendit õhust näha poleks, püstitati tema kohale kutsekool – teatavasti haiglatele ja koolimajadele kergekäeliselt pomme ei heideta.

Kose on Tallinnast sobival kaugusel – 40 kilomeetrit pealinnast pidi tagama piisava turvalisuse ning suhteliselt kiire pakkumineku võimaluse.

Varjendi 144 ruumis oleksid sõjaolukorras peavarju saanud ENSV valitsuse, Ministrite Nõukogu ning EKP Keskkomitee liikmed.

August Palu oli varjendis töödejuhataja siis, kui ruumides tehti juba sisetöid. “Minu ajal pandi seal paika diislimahutid, ventilatsioonisüsteemid, viimistleti seinu ja toodi sisse esimene mööbel – kõige tavalisem kontorimööbel, saepuruplaadi värk.”

Viimane ja pikaaegseim varjendi ülem ehk “eriotstarbeliste ruumide komandant” Heik ­Reitel töötas maa all aastatel 1987-1993. Tema peamine ülesanne oli objekt elamiskõlbulikuks arendada.

“Esiteks tuli ruume veel möbleerida, teiseks tuli kõikidesse ruumidesse luua side – seal oli 200 abonendiga telefonijaam ja otseside Moskvaga. Kui vaja, oleks kohe saanud Kremli toru otsa võtta.

Tuli organiseerida köögi, kütte, veevarustuse ja kanalisatsiooni toimimine.” Kõike seda tegi Reitel 14-liikmelise meeskonnaga.

Tallinnale tuumapommi heitmise ­korral oleks varjendisse toit sisse toodud. Plaani järgi saanuks riigi juhtkond seal ära elada kaks nädalat.

“Ja isegi kui sinna varjendile oleksid majad peale kukkunud, poleks sellega midagi juhtunud,” teab Reitel.”

Artikkel on võetud aadressilt: http://www.ekspress.ee/2009/09/04/fotogalerii/44634-fotod-ja-video-karl-vaino-punker-peideti-kutsekooli-alla , kust on võimalik vaadata ka videot Läti Kommunistliku Partei juhi Vossi punkrist. (mida on mainitud selle blogi kommenteerijate poolt lehel “Varjendist”)

Eesti Ekspressi piltniku Tiit Blaadi fotod: http://www.ekspress.ee/slide/karlvainopunker/

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s